LABORATORIUM ATP

Formularz kontaktowy  Wysyłając formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach zgodnych z polityką RODO naszej Spółki.

Międzynarodowe ustalenia dotyczące przewozu między innymi żywności znane są w branży transportowej jako umowa ATP. W skrócie można stwierdzić, że każda ciężarówka lub chłodnia, która nie ma odpowiedniej certyfikacji i nie przeszła właściwych badań, nie jest dopuszczona do legalnego przewozu żywności na terenie UE. Każda firma zajmująca się transportem powinna więc takie badania wykonać. Jak i gdzie?

Laboratorium ATP

Ze względu na ogromną wagę całego procesu status laboratorium ATP nadawany jest wyłącznie wyspecjalizowanym ośrodkom pozostającym pod opieką instytucji rządowych. W Polsce jest to specjalna komórka utworzona na Politechnice Poznańskiej. Siłą rzeczy przedsiębiorcy nie mają więc większego wyboru co to tego, do jakiej placówki się udadzą, chyba że zdecydują się na przeprowadzenie badań w ośrodkach zagranicznych. Taki proces jest jednak o wiele droższy i wiąże się niekiedy i tak z koniecznością wykonania technicznych badań wstępnych w Polsce.

Ciężarówki chłodnicze i same chłodnie wykorzystujące do pracy między innymi f-gazy potrzebują certyfikatów dopuszczających od laboratorium ATP z prostego powodu. Każdorazowe przedostanie się do atmosfery gazów tego typu ma szkodliwe skutki dla środowiska, w dużej mierze zaś wpływa na powiększającą się dziurę ozonową. Nieszczelność chłodni, w której przewożona jest żywność, może również doprowadzić do jej skażenia zagrażającemu zdrowiu. Dlatego badania certyfikujące ATP muszą być wykonywane regularne i w zgodzie z bieżącymi standardami technicznymi określonymi dla pojazdów chłodniczych.