Akredytowane kompetencje chłodnicze (PN-EN 13313)
Podstawowe informacje o szkoleniu w COCH:
Szkolenia przygotowujące do egzaminu celem uzyskania kompetencji zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 13313:2011.
Poziomy kompetencji osób działających w dziedzinie chłodnictwa, klimatyzacji i pomp ciepła przyjęte w programie certyfikacji:
- podstawowy BA (Basic Appreciation) – poziom wiedzy i do-świadczenia wymagany do omawiania z innymi głównych elementów umiejętności; zakres czynności: sprawdzanie szczelności, usuwanie czynnika chłodniczego oraz czynności w zakresie zadań wskazanych w normie PN-EN 13313:2011 – zał. A. tablice A.1, A.2, A.3, A.4, A.5, A.6.;
- podwyższony WK (Working Knowledge) – poziom wiedzy i doświadczenia wymagany do bezpośredniego udziału w decyzjach i czynnościach; zakres czynności: sprawdzanie szczelności, usuwanie czynnika chłodniczego, uruchomienie, przegląd eksploatacyjny, eksploatacja, wstrzymanie eksploatacji oraz czynności w zakresie zadań wskazanych w normie PN-EN 13313:2011 – zał. A. tablice A.1, A.2, A.3, A.4, A.5, A.6 i zał. B (instalacje elektryczne);
- wysoki FO (Fully Operational) – poziom wiedzy i doświadczenia wymagany do osobistego wykonywania większości czynności; zakres czynności: sprawdzanie szczelności, uruchomienie, przegląd eksploatacyjny, eksploatacja, wstrzymanie eksploatacji, montaż, prefabrykacja, odbiór, konserwacja ogólna, konserwacja obiegu, demontaż, usuwanie czynnika chłodniczego oraz czynności w zakresie zadań wskazanych w normie PN-EN 13313:2011 – zał. A. tabli-ce A.1, A.2, A.3, A.4, A.5, A.6 i zał. B (instalacje elektryczne);
- specjalistyczny LE (Leading Edge) – poziom wiedzy i doświadczenia wymagany do znaczącego rozwijania obszaru umiejętności; zakres czynności: projektowanie oraz czynności w zakresie zadań wskazanych w normie PN-EN 13313:2011 – zał. A. tablice A.2 i A.6.
Unia Europejska kładzie duży nacisk w sprawie posiadania potwierdzonych kwalifikacji zawodowych. Wiąże się to oczywiście z bezpieczeństwem i ochroną środowiska, dlatego CEN (Europejski Komitet Normalizacyjny) opracował normę PN-EN 13313 „Instalacje ziębnicze i pompy ciepła – Kompetencje personelu”. Norma została przyjęta przez CEN 12 listopada 2001 roku, natomiast w Polsce została zatwierdzona przez Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego w dniu 3 kwietnia 2003 roku. Jej zaktualizowana wersja weszła w życie w 2011 roku.
Norma PN-EN 13313 już na wstępie podaje, że w związku z wykorzystywaniem w instalacjach i urządzeniach chłodniczych substancji wpływających niekorzystnie na środowisko, wszystkie osoby pracujące w tym zakresie (wytwarzanie, naprawa, kontrola, obsługa) winny mieć odpowiednie kompetencje.
Określono tu procedury służące ocenie kompetencji osób zajmujących się urządzeniami chłodniczymi (projektowanie, konstruowanie, instalowanie, kontrola, badanie, rozruch, eksploatacja i likwidacja). Nie dotyczy to jednak osób, które wykonują zadania według instrukcji i są nadzorowane przez osobę posiadającą odpowiednie kompetencje oraz osób pracujących w ramach wytwarzania przy założeniu kontroli i procesu i sprawdzeniu przez osobę posiadającą odpowiednie kompetencje.
Pojęcie personel jest dokładnie zdefiniowane przez normę: personel są o osoby odpowiedzialne za projektowanie, konstruowanie, instalowanie, przeprowadzanie przeglądów, badanie i dopuszczenie do eksploatacji, obsługę, konserwację, naprawę, wyłączanie z eksploatacji i likwidację instalacji chłodniczej i jej części. Norma definiuje również pojęcie kompetencji. Osoba kompetentna to taka, która ma wiedzę i umiejętności w celu wykonywania zadań na poziomie określanym w przedmiotowej normie, przy jednoznacznym rozumieniu problemów występujących przy danym zadaniu oraz która rozumie, dlaczego zaleca się wykonanie zadania w dany sposób. W dokumencie określone są również wiadomości i doświadczenie, jakim powinien przejawiać personel
Centralny Ośrodek Chłodnictwa „COCH” w Krakowie jako jedyna instytucja w Polsce posiada akredytację na certyfikację kompetencji personelu działającego w dziedzinie chłodnictwa, klimatyzacji i pomp ciepła, zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 13313. Jednostka certyfikująca osoby prowadzi działalność zgodnie z wymaganiami normy PN-EN ISO/IEC 17024 i posiada akredytację Polskiego Centrum Akredytacji (akredytacja PCA nr AC 056), sygnatariusza EA MLA.
Informacje szczegółowe:
Czas trwania i miejsce szkolenia:
- 3 dni – szczegółowy harmonogram otrzymają Państwo w dniu rozpoczęcia zajęć.
- Szkolenie realizowane jest w salach szkoleniowych Centralnego Ośrodka Chłodnictwa “COCH” – ul. Juliusza Lea 116, 30-133 Kraków, woj. małopolskie
Program kursu:
Program kursu obejmuje kompleksowe przygotowanie do przystąpienia do egzaminu w celu uzyskania certyfikacji na kompetencje chłodnicze wg normy PN-EN 13313. Zakres materiału odnośnie do poszczególnych czynników chłodniczych ustalany jest z uczestnikami. Uczestnicy szkolenia otrzymują zaświadczenie ukończenia szkolenia.
Dlaczego My?:
Centralny Ośrodek Chłodnictwa „COCH” w Krakowie posiada wykwalifikowaną kadrę instruktorów w dziedzinie chłodnictwa i klimatyzacji. Podczas kursów przekazujemy teoretyczną i praktyczną wiedzę z zakresu dobrych praktyk instalacyjnych i eksploatacyjnych opisanych urządzeń. Wiedza zdobyta podczas cyklu szkoleń pomoże przygotować się do egzaminu w celu uzyskania certyfikowanych kompetencji chłodniczych — potwierdzenie swoich umiejętności oraz będzie pomocna w pracy zawodowej.